Jak pozbyć się hibernacji? (XP, Vista, 7)

Aby przywołać konsolę tekstową w Windows XP, należy nacisnąć klawisze [Windows R], i wprowadzić polecenie cmd. W Viście i Windows 7 można to zrobić bezpośrednio w polu wyszukiwania, które pojawi się tuż po kliknięciu przycisku Windows.

Jeśli konieczne jest uruchomienie konsoli tekstowej z uprawnieniami administratora, zaloguj się w systemie na koncie administratora. Alternatywnie kliknij menu Start (Windows XP) lub przycisk Windows (Vista i Windows 7), po czym otwórz menu Wszystkie programy | Akcesoria. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy Wiersz polecenia i wskaż polecenie Uruchom jako administrator.

Wielu użytkowników kończy działanie systemu w konwencjonalny sposób (opcja Zamknij system) lub korzysta z wygodnego trybu energooszczędnego o nazwie stan wstrzymania. Jeżeli w ogóle nie używasz hibernacji, warto ją wyłączyć. W odróżnieniu od stanu wstrzymania hibernacja umożliwia wyłączenie komputera i przywrócenie poprzedniego stanu po ponownym uruchomieniu systemu. Informacje wymagane do odtworzenia poprzedniego stanu są zapisywane w pliku Hiberfil.sys, który zajmuje na dysku tyle samo miejsca, ile pojemności ma zainstalowana w komputerze pamięć RAM. Wyłączając hibernację, możesz więc zaoszczędzić sporo miejsca.

Aby to zrobić, przywołaj konsolę tekstową w trybie administratora, a następnie wpisz polecenie:

powercfg -h off

Na koniec usuń przy okazji wspomniany plik Hiberfil.sys (na przykład poleceniem del).

25-11-2015